مرجع تخصصی آموزش ابتدایی|اول|دوم|سوم|چهارم|پنجم|ششم|دبستان

قوانین انتشار مقاله در سایت دبستو

نویسنده شوید

 

 

 

دبستو چیست؟

دبستو، یک پلتفرم آموزشی است که می‌توانید در آن آنلاین یاد بگیرید و آنلاین یاد بدهید.

تیم دبستو در صدد است شرایطی را فراهم کند که از یک سو همه افراد به آسانی به منابع گسترده آموزشی دسترسی داشته باشند و از سوی دیگر متخصصان بتوانند مهارت‌های خود را در اختیار عموم مردم قرار دهند و استعدادهای خود را بیش از پیش شکوفا کنند.

دبستو برای پیشبرد اهداف خود به تولید محتوای حرفه‌ای، موثر و سودمند نیاز دارد. از این رو در آن بستری فراهم شده است که شما می‌توانید به صورت رایگان در آن عضو شوید و به جمع نویسندگان آن بپیوندید.

در دبستو این امکان برای همه‌ی افراد فراهم است که آموزش‌های خود را در قالب متن،  با همگان به اشتراک بگذارند .

از اینکه وب‌سایت ما را برای انتشار مطالب خود انتخاب کرده‌اید، سپاسگزاریم و قدردانِ اعتمادتان هستیم.

دبستو، به عنوان مجموعه‌ای آموزشی، به ارائه‌ی آموزش‌های عمدتا رایگان در زمینه‌های «آموزش ابتدایی»، می‌پردازد.
بنابراین در دبستو ما نیاز به انتشار محتوایی داریم که افراد بتوانند به کمک آن دانش خود را در زمینه‌ نامبرده ارتقا دهند.

شیوه‌نامه‌ی ارسال محتوای متنی به دبستو

تمام تولیدکنندگان محتوا در دبستو به رعایت دستورات این شیوه‌نامه ملزم‌اند و مطالبی که معیارهای مندرج در این شیوه‌نامه در آن‌ها بکار گرفته نشده است، به صاحب آن عودت داده می‌شود و از نویسنده درخواست می‌شود که متن، خود را ویرایش یا بازنویسی کند.

کیفیت، اولویت است

مهم‌ترین هدف ما دردبستو، ایجاد امکان دسترسی رایگان به منابع آموزشی برای همه‌ی مردم ایران است در نتیجه اولویت ما در انتشار یک مطلب، کیفیت محتوای آموزشی آن است. مقالاتی که برای خوانندگان دبستو کمک‌کننده نباشند، به دانش آن‌ها اضافه نکنند و مشکلی از مشکلاتشان کم نکنند، حتی اگر تمام اصول شیوه‌نامه در آن‌ها رعایت شده باشد، فاقد ارزش هستند و منتشر نخواهند شد.

کپی‌کاری اکیدا ممنوع!

از کپی کردن مطالبی که در سایت‌های فارسی دیگر وجود دارند، اکیدا خودداری کنید، حتی مطالبی که محتوی یک پاراگراف متن کپی باشند، اجازه‌ی انتشار نمی‌یابند. بنابراین باید خودتان تهیه‌کننده‌ی یک مقاله باشید

تالیف یا ترجمه

بهترین مطالب از دید ما، مطالبی است که از مطالعه و تحقیق در چند منبع حاصل شده باشد و به عبارت دیگر ترکیبی باشد اما شما می‌توانید یک مطلب دلخواه از یک سایت غیرفارسی را انتخاب و آن را ترجمه کنید. توجه داشته باشید که در هر دو حالت باید منبع یا منابعِ مورد استفاده در مطلب خود را ذکر کنید. مطالبی که فاقد منبع باشند، معتبر نیستند و منتشر نخواهند شد.

فقط فارسی معیار!

از استفاده از زبان شکسته یا نوشتار محاوره‌ای خودداری کنید. متون شما باید به زبان فارسی معیار نوشته شده باشند.

مثال درست: خواندن این متن برای شما مفید است.
مثال نادرست: خوندن این متن بدردتون میخوره!

انتخاب عنوان جذاب و هوشمندانه برای مطالب

عنوان مطلب شما، مهم‌ترین بخشِ ویترین مطلب شماست و می‌توانید از آن به عنوان فرصت ارزشمندی برای جذب بینندگان استفاده کنید. از استفاده از عناوین خیلی طولانی خودداری کنید. عنوان شما باید کشش‌برانگیز و خاص باشد.

پاراگراف اول، یک شروع مهم

حتما برای محتوای خود یک شروع خوب و گیرا داشته باشید. شروعی که مخاطب را درگیر محتوای شما کند و او را به خواندنِ ادامه‌ی محتوای شما ترغیب کند. یک پاراگرافِ کامل و پربار را برای شروع در نظر بگیرید.

حجم مناسبِ محتوا

محتوای شما نباید کمتر از 850 کلمه باشد. محتواهایی که کمتر از این مقدار باشند تنها در صورتی انتشار پیدا می‌کنند که از لحاظ کیفیت در سطح بسیار بسیار بالایی قرار داشته باشند. البته این بدان معنی نیست که یک متن کوتاه را با افزودن جملات زائد، حشو و خسته‌کننده طولانی کنید. هر قسمت از مطلب شما باید انتقال دهنده‌ی مفاهیم ارزشمند باشد.

رعایت اصول نگارشی و قوانین ویراستاری متن

شما به عنوان یک نویسنده و تولیدکننده‌ی محتوا بایداصول نگارشی را رعایت کنید و با قوانین ویراستاری متون فارسی آشنا باشید. قراردادن ویرگول، نقطه، گیومه در محل مناسب و رعایت فاصله (مثال: بازاریابی دیجیتال) و نیم‌فاصله (مثال: می‌شود) به شکل صحیح از مواردی است که باید انجام دهید.
نرم‌افزار ویراستیار و وبسایت ویراستلایو در این زمینه می‌توانند به شما کمک کنند.

مخاطب شما ایرانی است

این موضوع را در نظر بگیرید که خواننده‌ی مطلب شما ایرانی است پس مطالبی ارائه کنید که برای او سودمند و کاربردی است.

تصاویر مناسب، ارزش محتوای شما را چندبرابر می‌کنند

متن شما حتما باید حاوی یک تصویر شاخص باشد. منظور از تصویر شاخص همان تصویری است که در صفحه‌ی اصلی یا صفحات داخلی سایت نشان داده می‌شود و روی ذهن کاربران برای انتخاب مطلب شما تاثیر بسزایی دارد. این تصویر باید کاملا مرتبط با محتوای شما و جذاب باشد. توصیه‌ی ما این است که در صورت تسلط به فتوشاپ و نرم‌افزارهای طراحی گرافیک، این تصاویر را خودتان طراحی کنید.

ابعاد تصویر شاخص: 723*471 پیکسل

در داخل متن نیز از تصاویر متعدد و مرتبط با محتوا استفاده کنید. کاربران با تصاویر یک متن بیشتر از محتوای آن ارتباط برقرار می‌کنند. اندازه‌ی تصاویر شما در متن نباید خیلی کوچک باشند.
توصیه‌ می‌کنیم که تصاویر خود را در فتوشاپ از طریق مسیر Save > Save for Web و به فرمت jpeg ذخیره کنید تا حجم تصاویرتان کاهش پیدا کند.
عکس‌های شما باید بدون واترمارک یا لوگوی سازمان‌ها و سایت‌های دیگر باشند.

آموزش در قالب سریِ آموزشی

عموما متون آموزشی شما در قالب یک مقاله‌ی یک، دو یا سه قسمتی روی سایت منتشر می‌شوند. اما اگر مطالب خود را به صورت چندین درس پیوسته و منسجم ارسال کنید، این مطالب در قالب «سری آموزشی» بر روی سایت قرار می‌گیرند. مزیت سری‌های آموزشی در دبستو این است که بیشتر در معرض دید قرار می‌گیرند و کاربران بیشتری با شما ارتباط برقرار می‌کنند.
در هنگام نوشتن درس‌های سری آموزشی حتما شماره‌ی هر درس را در کنار عنوان آن درس بنویسید. سعی کنید از یک عکس واحد که در آن فقط شماره‌ی درس تغییر می‌کند به عنوان تصویر شاخص برای همه‌ی درس‌ها استفاده کنید. همچنین کیفیت درس‌ها را قربانی کمیت‌شان نکنید.

Powered by BetterDocs

درس بخوانید،آموزش بدهید،کیف پول خود را پر کنید.

به جمع کاربران ما بپیوندید